Nieoczekiwane spotkanie – Ramię Perseusza, Rafał Dębski

przez , 03.lip.2017, w Fantastyka

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

O spotkaniu, na które wszyscy już stracili nadzieję. O samotności we wszechświecie, arogancji „korony stworzenia” i…zetknięciu się z Obcym. Wzajemnej fascynacji i lęku, próbach porozumienia i zrozumienia, mimo nieprzekraczalnych różnic. O tym, jak sprawy małe przesłaniają sprawy wielkie.

Ziemia dla człowieka stała się za ciasna. Brakuje bogactw naturalnych, a na ich poszukiwanie w kosmos wysłano liczne ekspedycje. Jedna z nich spokojnie stacjonuje na planecie Isis 71b w Ramieniu Perseusza, prowadząc rutynowe badania i nudząc się śmiertelnie, chyba że rozrywki dostarczy militarny dowódca wyprawy, przyprawiający podwładnych o szczękanie zębów i nazywany, bynajmniej nie pieszczotliwie, Pierdołą.

Pewnego dnia, podczas rutynowych działań członek ekspedycji staje oko w oko….twarzą w twarz…hm…z Czymś, co na pierwszy rzut oka sprzeczne jest z całą dotychczas poznaną biologia planety. Na stacji zaczyna panować podniecenie, a następni badacze nawiązują kolejny kontakt. I już się okazuje, że nagle i niespodziewanie doszło do spotkania dwóch rozumnych ras.

Zaskoczenie, obcość, chęć porozumienia i strach, rozbieżność między naukowym podejściem a czysto ludzką rywalizacją, nieważne, czy z innym człowiekiem, czy z obcym – to wszystko mamy w książce. Dwie rasy, kompletnie różne, i na poziomie fizycznym, i mentalnym, chcą się porozumieć. Nareszcie się spotkały, choć od dawna myślały, że są samotne we wszechświecie. I o dziwo, nad próbami porozumienia i podnieceniem wynikających z odkrycia króluje polityka i interes. Zwykła rywalizacja o to, czy Obcy nie zabiorą nam tego, co chcemy my. A nawet jeśli nie chcą tego, co chcemy my, to natychmiast należy ustalić, kto będzie stroną dominującą we wzajemnych stosunkach. Kasa i polityka – oto co jest ważniejsze. A w tym muszą się odnaleźć ludzie – czy też nieludzie, którzy najzwyczajniej w świecie dostali jedną jedyną szansę poznania niepoznanego. To takie zderzenie serca i rozumu z kieszenią. Gdzie kieszeń wygrywa.

Dębski prowadzi narracje dwutorowo, od strony ludzi i Obcych, dając nam poznać motywacje i sposób rozumowania obu stron. Czytelnikowi dzięki temu łatwo jest stwierdzić, że mimo pozornej obcości obie rasy są do siebie niesamowicie podobne. Przynajmniej w dążeniu do polepszania swojego bytu i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa czy wreszcie żądzy odkrywania nowych dróg. I mimo tego wszystko wskazuje na to, że konflikt jest nieunikniony. O ile ktoś się nie wyłamie ze swojej roli.

Interesująca koncepcja Obcych, ich filozofii, religii, układu społecznego a nawet fizjologii, podobnie interesująca ścieżka rozwoju ludzkości. Bez zadęcia, bez dramatyzowania i heroizmu, z delikatną nutą humoru.

Tytuł: „Ramię Perseusza”

Autor: Rafał Dębski

Dom Wydawniczy Rebis

 

 

:, ,

Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...