Historia nie taka jak wszystkie

przez , 17.sie.2017, w Dla dzieci

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Książka o historii, której polscy autorzy by nie stworzyli. Tak myślę. Za bardzo jesteśmy przywiązani do tego, żeby historię świata oglądać przez pryzmat chrześcijaństwa, pomijając przy okazji rozmaite grupy społeczne. A „My i nasza historia” opowiada o dziejach świata zauważając nie tylko rozmaite religie, ale i mechanizm ich działania, a także „niemiłe” wątki światowej historii. Niewolnictwo, kolonializm, chrystianizację, ucisk kobiet, prześladowania Żydów i temu podobne.

 

To nie jest książka chwaląca triumfalny pochód „korony stworzenia”, ale raczej zauważająca nasze destrukcyjne działania zatruwające ziemię, nieustanną walkę między tymi, co uciskają a uciskanymi. Bardziej obiektywna, gdzie wśród „wielkich postaci historycznych” jest m. in. i Siedzący Byk, Atahualpa, Mahomet, Mana Musa, Zenobia i Maria Skłodowska – Curie. Chociaż nazwiska pojawiają się na końcu. Ta książka bowiem nie jest historią losów jednostek, ale mieszkańców Ziemi, od naszych pierwszych kroków na kontynencie afrykańskim.

Jak zobaczyłam tę książkę po raz pierwszy i zaczęłam ją czytać pomyślałam sobie, że to niesamowicie pożyteczna pozycja. Może i upraszcza historię (a znacie ilustrowaną książeczkę dla dzieci, która nie upraszcza?), ale pokazuje „drugą stronę”. Tekst jest wyrazisty i precyzyjny i skłania do zadawania pytań, a tego oczekuję od książki, która jest dla dzieci. Co ważne, czytelnik czuje się częścią tej opowieści – jednym lub jedną z tych kobiet i mężczyzn, którzy sprawiali, że ludzkość istnieje. Podoba mi się też odważne – tak, patrząc na to, co się dzieje na polskich ulicach – nazywanie rzeczy po imieniu. Nazizm jest zły, fanatyzm jest zły, kobiety wciąż nie są równe mężczyznom, choć powinny. Według mnie to książka, którą powinniśmy dać dzieciom, jeśli chcemy, żeby wyrosły na rozsądnych ludzi, którzy szukają odpowiedzi, przyzwoitych, rozsądnych ludzi. Bez zacietrzewienia w żadną stronę.
Yvan Pommaux i Christophe Ylla-Somers zaopatrzyli swoją historię w świetne ilustracje a dobrą robotę wykonała także polska tłumaczka, Katarzyna Rodak.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Tytuł: „My i nasza historia”

Autorzy: Yvan Pommaux i Christophe Ylla-Somers

Wydawnictwo Tatarak

:, , ,

Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...