Philip Marlowe powraca

przez , 30.paź.2017, w Kryminał

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Nic nie ma takiego uroku, jak amerykański noir. Zmrok, zapach whisky i papierosów, on zarośnięty, ona blond i krwistą szminką na ustach. No i najlepiej, żeby on nazywał się Philip Marlowe… Niestety, Chandler był tylko jeden.

Był jeden, ale za to ma naśladowców. Przypomina mi się tutaj Sophie Hannah, która wskrzesiła Herculesa Poirot na zlecenie spadkobierców Agathy Christie. Raymond Chandler z kolei ma Benjamina Blacka. A właściwie znanego irlandzkiego scenarzystę i pisarza Johna Banville, zdobywcę wielu nagród, m. in. Nagrody Bookera za powieść The Sea.  Jako Benjamin Black autor zajmuje się kryminałem a tym razem postanowił sięgnąć po klasykę gatunku. Zainspirowany m. in. tytułami nienapisanych książek, pozostawionymi przez Raymonda. Między nimi była właśnie „Czarnooka blondynka”.

Z kontynuacjami bywa tak, że albo autor usilnie stara się wejść w buty pierwowzoru i najczęściej coś zgrzyta, albo stara się trzymać raczej klimatu i pewnego kierunku, nadając mu własne wykończenie. Tu mamy casus drugi, bo Marlowe Blacka jest trochę mniej wymięty i właściwie tylko raz solidnie skacowany, ale wciąż odczuwa pociąg do butelczyny, spędza życie głównie w barach i ogląda się za pięknymi kobietami. Z rzadka używa broni palnej i nie jest chętny do bitki, chociaż oczywiście, jak to w noir bywa – musi oberwać, najlepiej w twarz. Marlowe Blacka oczywiście zostaje wmieszany w gangsterskie porachunki, choć stara się trzymać od nich z daleka – i rozgrywki między bogaczami, którzy mogą wszystko.

Znakomity klimat podupadłych spelunek, podejrzanych klubów i rezydencji bogaczy. Świetna kreacja głównego bohatera, właśnie z osobistym sznytem Blacka. Jego Marlowe także ma własny kodeks honorowy, który mu dyktuje (czasem nierozsądne) wybory. No i oczywiście jest femme fatale i nierozważne, groźne zauroczenie.

Nieźle się czyta, świetna zabawa.

 

Tytuł: „Czarnooka blondynka”

Autor: Benjamin Black

Wydawnictwo Albatros

:, , , ,

1 Komentarz dla wpisu

Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...