Choroby, które siedzą w głowie

przez , 19.lis.2017, w Bez kategorii

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Od czasu słynnej książki Oliviera Sacksa „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” wiemy już, że ludzki mózg i to, co się z nim dzieje, może mieć zadziwiające przełożenie na zachowania ludzkiego ciała. Książka Suzanne O’Sullivan idzie dalej – pokazuje, jak realny wpływ na to, jak zachowuje się nasze ciało, ma nasz umysł.

„Wszystko jest w twojej głowie” to książka o chorobach psychosomatycznych. Tych „z głowy”. O których potoczna wiedza jest bardzo niewielka i niezgodna z rzeczywistością. Co, jak pokazują przypadki opisane w książce, stanowi czasem bardzo poważną przeszkodę w leczeniu. Bowiem potoczne rozumienie chorób psychosomatycznych jest takie, że chory „wymyśla”. Że to jego urojenie, że udaje. A tymczasem choroba psychosomatyczna to bardzo realna, fizyczna choroba, z bardzo groźnymi czasem objawami, której przyczyny leżą w psychice pacjenta. W ten sposób chory się broni przed czymś lub woła o uwagę. I nie, objawów, o których mowa, nie da się udawać. Nie da się udawać paraliżu, utraty wzroku, bólu.

Każdy z nas mniej lub bardziej miał do czynienia z objawami psychosomatycznymi. Ból brzucha czy drżenie rąk ze stresu. Może gorączka przed ważnym egzaminem? Wymioty, omdlenia… Czasem sytuacja stresogenna przechodzi, a razem z nią objawy. Czasem się utrzymuje a objawy się nasilają i przybierają inną formę. Ataków padaczkowych, wysypek, paraliżu. Najważniejsze w tych przypadkach to prawidłowa diagnoza oraz praca z psychologiem. Jednak często jest to bardzo trudne, głównie ze względu na nastawienie pacjenta.

Autorka książki, Suzanne O’Sullivan jest neurolożką z ogromnym doświadczeniem w pracy z pacjentami psychosomatycznymi. W książce opisuje kilka przypadków, które nauczyły ją bardzo wiele zarówno o tych chorobach, jak i diagnozowaniu czy pracy z pacjentem. Opisuje nie tylko przypadki, ale także historię badań nad chorobami psychosomatycznymi, nad tzw. słynną histerią; sposoby leczenia, czasem absurdalne, czasem groteskowe, czasem groźne. Opisuje też, jak powszechne są choroby psychosomatyczne i jak wielki wpływ mają na czysto ekonomiczne aspekty w publicznej służbie zdrowia. To o tyle niezwykła książka, że lekarz w niej mówi wprost, jak niewiele medycyna wie o schorzeniach psychosomatycznych i ich leczeniu. Chociażby diagnozowanie – chorób tych nie rozpoznaje się dzięki jakimś objawom ale dlatego, że badając bardzo dokładnie jakieś objawy wyklucza się „fizyczne” przyczyny choroby. Kiepska podstawa, czyż nie?

Pasjonująca książka popularnonaukowa dla tych, których interesują tajemnice ludzkiego umysłu i ciała.

Tytuł: „Wszystko jest w twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych”

Autorka: Suzanne O’Sullivan

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

:, , , ,

Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...